Svenskt Avel och Sportschampionat 2015
Onsdag:
Han är ju helt makalös den där 4-åringen High Scamp!
Det verkar som han inte bara imponerar på mig utan även domarna i Flyinge, Henric Ankarkrona/Lasse Berglund gillar honom.
Idag hade han ingen förklass utan går rätt in i "getingboet" med en attityd som är helt fantastisk :) Så fin och ridbar så trots att Anna lägger han fel på ett hinder så löser han det med bravur och går vidare till finalen på lördag.
Förstår att ägaren/uppfödaren är lycklig!
Cosmoz gör också en riktigt fin runda och visar känsloyttringar på framhoppnigen. Lite bocksprång och annat som visar att han inte längre har så stor ångest inför att möta andra hästar eller att vara på tävling. Idag hoppade han lika avspänt och högt över hindren på framhoppningen som han brukar göra hemma där han är "kung" och även om han var lite mer vilse inne på banan kommer det förhoppningsvis snart sprida sig även dit :)
Han rev hinder nr 1 - vilket han inte var ensam om, och inhoppet i andra kombinationen på grund av en pissedålig väg av Anna. Den får jag ta på mig :(
Torsdag:
Carter känns super redan när jag sitter och och hoppar som han aldrig gjort annat. Känslan är på topp och planen vi har lagt stämmer perfekt, till det händer något som får organisationen att tappa kontrollen :(
Vi blir inte insläppta på banan trots att det är vi som är nästa! Hotar både ut- och insläpp men det hjälper inte.
Det är väl inte hela världen men visst hade det varit bra om hästen fått se sig lite omkring eftersom flertalet av hindren hoppas mot publiken och det ska vara samma förutsättningar för alla. Tyvärr får jag inte kontakt med domare och tiden går så jag startar. Jag är både arg och upprörd och då kommer helt plötsligt nervositeten också. Benen bara skakar!
Stackars Carter undrar vad som står på och för första gången i sitt liv stannar han till och med på ett hinder.
Lämnade in en protest för att visa mitt missnöje men kom självklart ingen stans med det och valde istället att stryka oss helt.
Cosmoz hoppade än en gång superfint på framhoppningen men väl inne på banan blev han rädd och tittade till på hinder nr 3, där han rev. Efter det tappade han lite självförtroende och rev några hinder till. Tycker i alla fall att han gjort det bra med tanke på sin orutin och när han ändå känns så fin däremellan hoppas och tror jag på min fina häst. Det kommer fler tävlingar :)
Lördag:
Scamp är i final!
Idag var han lite mer spänd men debuterar ändå 1.10 med bravur. River ett men vad spelar det för roll när hästen är så fin att rida?! Nästan lite för lättreglerad och uppmärksam vilket gör att det lätt blir lite för mycket "av och på" när han samtidigt är lite tittig. Inte konstigt när man är bebis. Han slutar på 7:e plats (första utanför placering) i Breeders och både Maud och jag är nöjda.
På kvällens auktion säljs dessutom lilla High Vigour för 245 000 SEK till en junior på Irland som ridigt EM på ponny.
Ska bli kul att följa det ekipaget i framtiden också!